Výzvy

 

Len málokto z nás čelil ohromnej výzve podávania výkonov v rozmere olympijských hier, ale väčšina z nám mala alebo bude mať svoje vlastné olympíjske chvíľky. Dve veci - perspektíva a sústredenie - určujú, aký dobrý výkon v týchto chvíľach predvedieme.

Keď čelíme určitým výzvam, niekedy sa nám nedarí podať ten najlepší výkon, pretože sa dosť nesnažíme. V situáciách, kde je v stávke veľmi veľa sa naopak snažíme až príliš. Len vtedy, ak nájdeme optimálnu mieru intenzity nášho snaženia, dokážeme podávať kvalitné výkony vo všetkých situáciách.

Výkonnostné požiadavky v obyčajnej súťaži a vo vašej olympíjskej chvíli sa od seba nijak neodlišujú. Odlišovať sa ale bude mnoho vecí, ktoré váš výkon sprevádzajú. Predstavte si, že kráčate po drevenom tráme položenom na zemi. Určite ste to už niekedy robili a sami viete, že to nie je nič náročné. Teraz si ale predstavte, že ten trám je položený medzi dvoma výškovými budovami a vy máte po ňom prejsť. Výkon, ktorý máte podať sa nijak nezmenil. Ak ste to dokázali na zemi, nepochybne máte všetky schopnosti na to, aby ste to dokázali aj medzi budovami. Jediné, čo sa zmenilo, sú dôsledky vášho zlyhania a to extrémne.

To isté platí aj o vašich olympíjskych chvíľach, alebo veľkých výzvach. Úloha, ktorú máte splniť, je rovnaká ako v ostatných súťažiach, ale okolnosti a následky sú odlišné. Pokiaľ ste o takomto okamžiku dlho snívali, tvrdo ste sa naň pripravovali, ak máte vysoké očakávania, pozerá sa na vás mnoho ľudí a vašich známych, budete následky pociťovať úplne inak. Vtedy sa zamerajte iba na plnenie svojej úlohy, ktorá je pred vami a na nič iné. Nie je to jednoduché, ale je to možné, ak ste schopní udržať si správnu perspektívu a koncentráciu tam, kde v daný okamžik majú byť.

Medzi rozdiely, ktoré budú sprevádzať vaše olympíjske okamihy, patrí množstvo divákov, davy ľudí, hluk, médiá, cestovanie, preľudnené reštaurácie, nepohodlné ubytovanie a obmedzený čas na tréning. Ak máte v takýchto chvíľach podať svoj najlepší výkon, musíte nad sebou prevziať kontrolu. To sa dá urobiť jednoduchým krokom - naplánujte si každý svoj deň! Rozhodnite sa, čo chcete každý deň robiť ako ľudská bytosť, ako športovec, ako spoluhráč, proste ako človek, ktorý chce predviesť svoje maximum. 

Ak sa na úlohu dobre pripravíte, ak sa na ňu budete dívať ako na veľkú príležitosť, budete z nej čerpať pozitívnu energiu a zameriate svoju pozornosť na absolútne spojenie so svojím výkon, bude pre vás možné dosiahnuť čokoľvek. Dovoľte svojmu výkonnostnému zameraniu, aby vás strhlo k uskutočneniu vášho maximálneho výkonu - tu a teraz, krok za krokom. Dajte tomu všetko, čo máte, aby ste neodchádzali s ľútosťou. Na ničom inom nezáleží.