Odolnosť

 

Významné prehry v športe, ale aj v iných oblastiach sa určitým spôsobom stretávajú so sebaúctou. Môže sa vám stať, že začnete o sebe pochybovať, že sa budete ponižovať, že vo vás vyvolajú obavy čo dokonca pocity viny. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste sa takýmito pocitmi mali dať premôcť. Akákoľvek prehra, ktorá sa vám stane, je len niečo, čo práve teraz prežívate. Máte v sebe mnoho predností a táto jediná chvíľa nie je niečo, podľa čoho vás iní posudzujú.

Urobiť chybu je ľudské a my všetci sme predsa ľudia. Každý človek niekedy prežíva straty a prehry. Niektorí si ich dookola opakujú, iní sa naučili vziať si z nich ponaučenie a mať z nich úžitok. To sú tí najväčší majstri vo svojich oblastiach.

Keď očakávame dobrý výkon a namiesto toho podáme jeden z najhorších, máme tendenciu byť skľúčení a smutní. V niektorých prípadoch boli naše očakávania nereálne, inokedy sme sa nepripravili alebo nesústredili dostatočne dobre, to je niečo, čo môžeme pri ďalšom výkone napraviť. Niekedy sme však urobili všetko, čo bolo v našich silách, ale nepodarilo sa nám podať kvalitný výkon z dôvodov, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Tými sa zase nemá význam zaobarať. Bez ohľadu na to, koľko energie investujete so kontrolovania minulosti, proste to nie je možné. Tak zdvihnite hlavu a prestaňte sa ňou zaoberať. Namiesto toho namierte túto energiu smerom k pozitívnym koncom a budúcim možnostiam.

Premeniť skúsenosti vo vlastné výhody dokážu iba tí, ktorí vedia hľadieť na neúspechy ako na výzvy a príležitosti k osobnému rastu. Nájsť v prehre ponaučenie je nádherný spôsob ako opäť získať kontrolu nad sebou samým a nad svojím výkonom. Vyrastajte zo svojich skúseností a radujte sa z dobrých vecí. Nech vám vždy dávajú dobrý dôvod na to, prečo ísť ďalej. Žite naplno! Lekcie, ktoré si vezmete zo straty, vám pomôžu, aby ste sa naučili žiť a konať lepšie.

V niektorých okamihoch sa v živote môžete cítiť trochu ako hrdina. Všetko vám vychádza a je vám dobre. V iných sa naopak cítite ako nula. Nič sa vám nedarí. Takéto posuny v pocitoch sa môžu odohrávať v jednej sekunde, zo dňa na deň, ale väčšinou sa to deje vtedy, keď pred vami stoja veľké výzvy alebo v dobe neistoty z vlastnej budúcnosti. Ak veríte, že jediné, čo je na vás dôležité, je vaša výkonnosť v jedinej oblasti života, vediete svoj život k nerovnováhe. Raz príde čas, kedy sa budete musieť rozísť s výkonnostnou časťou  vášho športu a vy budete potrebovať niečo iné, v čom sa budete cítiť dobre. Preto ani počas obdobia podávania maximálnych výkonov nezabúdajte vo svojom živote na rovnováhu a hľadajte aj iné oblasti, ktoré vás inšpirujú a robia vám radosť. Všetko, o čo sa pokúsite a dáte tomu v živote šancu, sa môže premeniť v jedno z úžasných dobrodružstiev, z ktorých sa môžete učiť a na ktorých môžete rásť.