Stabilita

 

Stabilné výkony na vysokej úrovni závisia na stabilite vysoko kvalitnej koncentrácie. Svoje technické a fyzické schopnosti nestrácate ani z hodiny na hodinu, ani zo dňa na deň. To, čo vám naozaj chýba, keď sa vám nedarí podávať svoje najkvalitnejšie výkony, je sústredenie. Ľudia, ktorí pravidelne podávajú svoje maximálne výkony sa naučili robiť efketívne tri dôležité veci: zamerať a zapojiť svoju pozornosť, presmerovať svoje emócie pozitívnym smerom a rýchlo a účinne sa spamätať z neúspechov. Pokiaľ sa tieto rei veci nenaučíte, pravdepodobne sa sami sebe stanete prekážkou na ceste k stabilným a výnimočným výkonom. Toto učenie začína dlho pred vašou veľkou udalosťou a je výsledkom mnohých hodín sústredenej prípravy, sústerdených výkonov a skúseností.

Mnoho ľudí reaguje na neúspechy vo svojom živote podráždene, strácajú pozornosť a vzdávajú sa skôr, ako si dajú šancu napraviť chyby. Neúspech vás môže zraziť na kolená, ale tiež vám môže slúžiť ako pozitívna pripomienka, aby ste sa sústredili na ďalší krok a aby ste svoje chyby analyzovali až na to bude vhodný čas. Zamerať počas výkonu svoju myseľ na ďalší krok potom, ako ste urobili chybu, je omnoho účinnejšie, ako sústrediť sa na minulosť, ktorú už nemôžete ovplyvniť. Ak sami seba psychicky trestáte za svoj posledný pohyb, nemôžete sa v tom istom okamihu naplno sústrediť na súčasný pohyb ani pripravovať na pohyb ďalší, čím strácate možnosť svoju chybu napraviť a podať jeden z kvalitných výkonov. Cesta k osobnej dokonalosti obsahuje dostatok prekážok na to, aby ste si sami pridávali ďalšie v podobe negatívneho prežívania alebo hnevu. 

Tí najlepší športovci sa zhodli na tom, že najväčší vplyv na výkon má kontrola vlastného sústredenia, s ktorým sa do výkonu púšťate a s ktorým ho realizujete. To, že v nejakom pohybe urobíte chybu, nemá obvykle taký vplyv na kvalitu vášho výkonu ako to, že si počas tejto chyby dovolíte stratiť sústredenie potrebné na svoj výkon. Skoro každý má sovje horšie dni, niekedy aj týždne. K takým dochádza obvykle vtedy, ak váš organizmus potrebuje fyzickú, alebo psychickú pauzu. Rozčuľovať sa nad tým vám určite nepomôže. Zamerajte svoju pozornosť na niečo pozitívne. Uvoľnite sa. Urobte si po zvyšok dňa voľno a vráťte sa zajtra - odhodlaní a čerství!

Kontrola nálady znamená sústrediť sa na pozitíva a nenchať sa zbytočne vyviesť z rovnováhy vecami, na ktorých nezáleží alebo udalosťami, ktoré namôžete ovplyvniť. Vynikajúci spôsob ako sa vydať pozitívnou cestou (hlavne v dôležitý deň) je premýšľať  správnym spôsobom skôr, ako vstanete z postele. Pozitívne myšlienky zamerané na pozitívne činy vám pomôžu dostať sa do správneho stavu bez ohľadu na to, ako sa cítite, keď otvoríte oči. Kontrolovať svoju náladu to znamená  predovšetkým hľadať dobro v sebe a vo svojom okolí a vyhľadávanie príležitosti v prekážkach. Akonáhle sa začnete sústrediť na maličkosti, ktoré vás oslobodí k tomu, aby ste sa cítili dobre, získate znovu kontrolu nad svojou náladou, výkonom aj životom.