Vzťahy s trénerom

 

Poslaním každého trénera je uľahčiť hráčovi dosiahnuť osobné maximum. Bez spolupráce by to ale nebolo možné. Vzájomná pomoc a rešpekt hrajú veľmi významnú úlohu pri vytváraní úspešných vzťahov a pri zdokonalovaní výkonov v akejkoľvek oblasti. Tréneri, spoluhráči a v neposlednej rade aj súperi vám pomáhajú vo vašej snahe dosiahnuť svoje maximálny výkon.

Veľkí tréneri, učitelia a rodičia majú na ceste k dokonalosti významnú úlohu. Premieňajú totiž sny športovca na niečo uskutočniteľné. Kľúčovou úlohou týchtto ľudí je zaistiť, aby sa športovci cítili oceňovaní a rešpektovaní. Všetci dokážeme v živote a v športe vyhrávať a pomáhame vyhrávať aj druhým tak, že im dávame lásku a rešpekt. Ak to robíme dobre, oboje dostaneme zase späť.

Naozaj najlepší tréneri pomáhajú športovcom v tom, aby milovali to, čo robia a povzbudzujú ich na ceste k ich snom. Veria vo svojich zverencov a pomáhajú im získať dôveru vo vlastné schopnosti prekonávať prekážky. Vnášajú do ich cesty k dokonalosti radosť a nadšenie.

Vynikajuci tréneri dokážu oceňovať názory druhých, vypočujú si ich aj keď s nimi nesúhlasia.  Rešpektujú skúsenosti, vedomosti, vlastnosti a potenciál ostatných.Vyzývajú svojich športovcov k posúvaniu vlastných hraníc a podporujú ich na každom kroku, hlavne v dobe ich neúspechov a ťažkých chvíľ. Výnimoční tréneri sú majstri komunikácie a vytvárania zdvorilých vzťahov plných dôvery. Význame ovplyvňujú životy športovcov a pomáhajú im rásť nie len v športe, ale aj ako ľuďom. Ovládli umenie trénovať ľudí preto, lebo si dali záväzok zdokonaliť schopnosti počúvať, rešpektovať, vyzývať, podporovať a dôverovať.

Kvalitní tréneri dávajú športovcom dôvody k sebadôvere, k dôvere vo svoj tím a vo svoj potenciál. Vyhýbajú sa konaniu a rozprávaniu spôsobom, ktorý sebaistotu podkopáva.

Vo vysoko výkonnostných situáciách čelia tréneri rovnakému ak nie mnohokrát väčšiemu stresu ako športovci. Aby aj oni dokázali podať v potrebných chvíľach maximálny výkon, musia dokázať zamerať svoje sústredenie správnym pozitívnym smerom. Plány pozitívneho jednania môžu trénerom pomôcť zostať pokojnejšími, sebaistými a sústredenými aj vo chvíľach stresu.